Stokrotkowy Ogród
Projekt „Stokrotkowy Ogród”Pomoc dla osób i rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym. Działanie w grupach podwyższonego ryzyka był realizowany w okresie od 01.06.2006r. do 15.11.2006r. i został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko - pomorskiego. Wartość projektu 25 072,00 zł.
Celem projektu było wsparcie osób uzależnionych, współuzależnionych oraz zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i narkotyków poprzez reintegrację społeczną.
Cel ten był realizowany w ramach działalności Klubu Integracji Społecznej działającego od 1 czerwca 2006 roku do 15 listopada 2006 roku w siedzibie Centrum Integracji Społecznej CISTOR w Toruniu ul. Stokrotkowa 22.
Klub Integracji Społecznej czynny był trzy dni w tygodniu: poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 15:00 – 19:00.
Oferta KIS skierowana była do mieszkańców gminy miasta Toruń i obejmowała:
- terapie uzależnień (konsultacje indywidualne, grupa wsparcia prowadzona przez terapeutę uzależnień)
- doradztwo zawodowe (konsultacje indywidualne, warsztaty grupowe prowadzone przez doradcę zawodowego)
- pracownie komputerową (konsultacje indywidualne, kursy komputerowe o zróżnicowanym poziomie zaawansowania prowadzone przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje)
- alternatywne formy spędzania czasu wolnego (wyjścia do kina, teatru, na basen, do kręgielni i planetarium )
- porady prawne udzielane przez prawnika wolontariusza
- punkt informacyjny (informacje udzielane przez doświadczonych pracowników CISTOR gminom z woj. kujawsko – pomorskiego i terenu całego kraju w zakresie prowadzenia reintegracji społecznej grup zagrożonych marginalizacja społeczną, tworzenia i prowadzenia CIS/KIS)
W czasie realizacji projektu „Stokrotkowy Ogród” – od 1 czerwca 2006 roku do 15 listopada 2006 roku z oferty KIS skorzystało 80 osób, mimo wstępnego założenia o uczestnictwie 30 beneficjentów. Tak wysoki wskaźnik był możliwy dzięki renomie CISTOR jako wiarygodnej i skutecznej instytucji pomocowej, silnemu zaangażowaniu pracowników KIS oraz nie pobieraniu opłat za beneficjentów.
Skuteczną metodą rekrutacji uczestników KIS było nawiązanie współpracy z licznymi instytucjami zajmującymi się pomocą osobą uzależnionym, współuzależnionym i zagrożonym uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.
Osiągnięte rezultaty:
1. poradnictwo terapeutyczne
- 28 konsultacji indywidualnych – terapia,
- 3 warsztaty profilaktyczne
2. grupa wsparcia
- 11 spotkań grupy wsparcia dla łącznej liczby osób
3. doradztwo zawodowe
- 13 konsultacji indywidualnych,
- 21 warsztatów dla łącznej liczby 32 osób,
4. pracowni komputerowa
- 17 konsultacji indywidualnych,
- 45 spotkań kursowych dla łącznej liczby 32osób,
5. alternatywne formy spędzania czasu wolnego
- z alternatywnych form spędzania czasu wolnego skorzystało ok. 59 osób, które uczestniczyły na zorganizowane formy zajęć KIS; średnio każdy z tych uczestników skorzystał 4 razy z propozycji wspólnego spędzania czasu wolnego,
6. punkt Informacyjny CISTOR
- z konsultacji skorzystały 22 gminy, łącznie uzyskując 62 konsultacje,
7. informacje o działalności KIS oraz konsultacjach w punkcie informacyjnym zostały rozesłane trzykrotnie do wszystkich urzędów gmin w woj. kujawsko – pomorskim oraz były dostane przez cały czas trwania projektu na stroniewww.cistor.pl.